Εργασίες

Εργασίες των μαθητών του Γυμνασίου Ποδοχωρίου στα πλαίσια διάφορων μαθημάτων.

Εργασίες 2012

Νεοελληνική Γλώσσα

Ερευνητική εργασία των μαθητών της Γ΄ τάξης Ποδοχωρίου στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Μαρία Καπίκη

Εργασίες 2010

Νεοελληνική Γλώσσα - Αρχαία Ελληνική Γραμματεία

Στα πλαίσια των μαθημάτων Νεοελληνική Γλώσσα Ά τάξης Γυμνασίου και Αρχαία Ελληνική Γραμματεία της΄Γ τάξης Γυμνασίου, η φιλόλογος Άννα Δεληγιαννοπούλου δημιούργησε για τις ανάγκες των μαθημάτων, αλλά και την επικοινωνία των μαθητών το παρακάτω ιστολόγιο.

Ιστολόγιο Γυμνασίου Ποδοχωρίου: http://gymnasiopodkav.blogspot.com/

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Άννα Δεληγιαννοπούλου

Πληροφορική

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γ΄ τάξης Γυμνασίου πραγματοποιήθηκαν σε όλα τα τμήματα εργασίες (σύμφωνα με τη μέθοδο Project) με σκοπό τη λειτουργία των μαθητών κατά ομάδες και την πρακτική κατανόηση συγκεκριμένων εννοιών. Οι εργασίες αυτές υλοποιήθηκαν από τους μαθητές στο πρόγραμμα PowerPoint και είχαν ως σκοπό την κατανόηση και τη χρήση των πολυμέσων

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Αγγελική Μαλαμίδου

Εργασίες 2008

Διαθεματική

Διάφορες εργασίες των μαθητών της Α΄ και Β΄ τάξης Γυμνασίου Ποδοχωρίου που δημιουργήθηκαν με την οργάνωση και την επίβλεψη του φιλολόγου καθηγητή Δήμου Καραχάλιου στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και Νέας Ελληνικής Γραμματείας.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ: Δήμος Καραχάλιος

Διαθεματική

Ερευνητική εργασία των μαθητών της Γ΄ τάξης Ποδοχωρίου στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας (Η Ελλάδα στον κόσμο).

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Μαρία Καπίκη

Διαθεματική

Στα πλαίσια του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας από μετάφραση στην Α΄ Γυμνασίου, επιχειρήθηκε μια προσέγγιση της "Οδύσσειας" του Ομήρου σε συνεργασία με το μάθημα των καλλιτεχνικών. Σκοπός ήταν η εικαστική απόδοση, μέσα από την τέχνη της ζωγραφικής, σκηνών εμπνευσμένων από το ομηρικό έπος. Οι μαθητές απεικόνισαν πρόσωπα, καταστάσεις, συναισθήματα και απέδωσαν το πνεύμα της εποχής, επιτυγχάνοντας με ιδιαίτερη ευαισθησία, δημιουργικότητα και φαντασία το νοηματικό άλμα από τη θεωρία στη βιωματική πράξη της ζωγραφικής αναπαράστασης με το πινέλο, το μολύβι και το χρώμα.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Μαρία Αμοργιανού (φιλόλογος)

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Σταυρούλα Γεωργουλέα (καλλιτεχνικών)